16/03/2024 tarihli Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı 3. Modül Eğitimi

Dört modülden oluşan BTSP öncelikli olarak yaygınlaştırılmasında yarar görülen bilgilere ilişkin konularda bir dizi eğitim programı projesidir. 

3.750 ₺

Kesin kayıtlar 13/03/2024 17:00 tarihinde bitmiştir. ÖN KAYIT
Eğitim sayfasına dönmek için tıklayın

15 ya da daha fazla kişi için mi alacaksınız?

KURUMUNUZA ÖZEL TALEP Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

0 312 2103540

Amaç

Bilgi Teknolojileri Sertiifka Programının (BTSP) 3. modülü olan bu modül iki eğitimden oluşmaktadır: Yazılım Mühendisliği ve Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

Sertifika alabilmek için BTSP'nin dört modülünü başarıyla tamamlama şartı bulunmaktadır. Modüller birbirinin ön koşulu olmasa da programa birinci modülden başlanması tavsiye edilmektedir. Sertifikalar, 4 modülün tamamladığı dönemin sonunda hazırlanmakta ve elektronik olarak iletilmektedir.

Eğitim içerikleriyle ilgili bilgi için: IDEA: Kadromuz ve Dersler (metu.edu.tr)

Bu modül ödemeleriyle birlikte 1. 2. ve 3. eğitimlerinin sınav telafi ödemeleri ve 3. modül eğitimlerinin eğitim telafi (sisteme erişim+ sınav) ödemeleri alınmaktadır.

Her bir eğitimin telafisi için ayrı ayrı ödeme yapılması gerekmektedir.

NOT: Dekont (Sadece ödemeleri kurumları tarafından EFT/havale yoluyla yapılan katılımcılar için zorunludur. Ödemesini sem.metu.edu.tr üzerinden gerçekleştiren katılımcıların dekont göndermesi gerekli değildir.) 

NOT: Ödemeleri kurumları tarafından yapılacak katılımcıların sem.metu.edu.tr web sayfasında üyelik oluşturduktan sonra ödeme süreciyle ilgili bilgi almak için sem@metu.edu.tr adresine e-posta atmaları gerekmektedir. 

1.ve 2. Modüle katılmadan 3. modüle kaydolan katılımcıların Kayıt belgeleri için Merkezimizle (sem@metu.edu.tr) iletişime geçmesi gerekmektedir.

 

Başvuru Koşulları

 • En az lisans programı öğrencisi (4+ yıl) veya bir yüksekokuldan mezun olmak
 • Çok iyi düzeyde bilgisayar okur-yazarı olmak; Windows işletim sistemlerine ve Firefox/Internet Explorer/Opera/Chrome tarayıcılarına aşina olmak
 • Multimedya özellikleri ve internet erişim olanağı olan bir bilgisayara sahip olmak
 • Kursların Türkçe olmasının yanında; kaynak kitaplar, referanslar ve internetten verilecek linkler İngilizce olacağı için, okuduğunu anlayacak düzeyde İngilizce bilmek
 • Her ders için haftada en az 6 saat çalışma zamanı ayırabilmek

Son Başvuru Tarihi

13 Mart 2024

Kontenjan

300

Süre

Toplam 9 ay süren Bilgi Teknolojileri Sertifika Programı (BTSP), 8'er haftalık 4 dönemden oluşmaktadır. 2'şer kursun verileceği her dönemin sonunda, çevrim içi sınavlar yapılacaktır.

Üçüncü modül eğitim süresi: Mart-Mayıs 2023 (2 ay)

Eğitim Dili

Kurs notları bölüm öğretim üyeleri tarafından tamamen Türkçe olarak hazırlanmaktadır. Kursların işlenişi de tamamen Türkçe olup kurs kitapları, referans ve çevrim içi kaynaklar İngilizce'dir.

Belgelendirme

 • BTSP’nin 4 modülünü başarılı olan katılımcılara verilecek olan elektronik belge, ODTÜ Rektörlüğü, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi Başkanlığı ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği tarafından onaylanmış resmi bir sertifika niteliğindedir.
 • BTSP’den ders bazında başarılı olan katılımcılara verilecek olan elektronik belge, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi Başkanlığı ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği tarafından onaylanmış resmi bir katılım belgesi niteliğindedir.
 • Bu sertifika/katılım belgesi, iş başvurularında ve akademik başvurularda katılımcıya referans olabilecek nitelik taşımaktadır.
 • Sertifikalar/katılım belgeleri katılımcının programı tamamladığı yılın sonunda verilmektedir. Belgeler ara dönemlerde verilmemektedir.
 • Sertifikalar/katılım belgeleri ODTÜ SEM tarafından düzenlenmektedir. ODTÜ SEM gerek duyduğunda belgenin niteliği değişmeyecek şekilde belge formatında (yazı stili, boyutu, rengi, basılı ya da elektronik vb.) değişiklik yapabilecektir.

Eğitmenler

Yazılım Mühendisliği (YM): Prof. Dr. Ali Hikmet Doğru

Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (VTYS): Prof. Dr. Adnan Yazıcı

Konu Başlıkları

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ (YM)
Yazılım geliştirme projeleri genellikle Yönetim Bilimleri (Management Sciences), Sistem Mühendisliği (System Engineering) ve Yazılım Mühendisliği (Software Engineering) alanlarını ilgilendiren metotların kullanımlarını gerektiren projelerdir. O nedenle bu ders yazılım sistemlerinin geliştirilmesinde gerekli olan tüm kavram ve metodolojilerin verilmesi amacını taşımaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için konular çeşitli örneklerle desteklenecektir.

Kitap:
Yazılım Muhendisligi, Ali Arifoglu, Ali Dogru SAS Bilisim Yayinlari

Referans Kitaplar:
Software Engineering Roger S Pressman McGraw Hill

Haftalık Program:

 1. Hafta: Yazılım Mühendisliğine Giriş
 2. Hafta: Tahmin ve Planlama
 3. Hafta: Modelleme
 4. Hafta: Nesne Yönelimli Çözümleme
 5. Hafta: Nesne Yönelimli Tasarım
 6. Hafta: Kodlama Bütünleştirme ve Test
 7. Hafta: Bakım ve Onarım
 8. Hafta: Kalite ve Kurulum Yönetim

VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ (VTYS)
Veri tabanı ile ilgili bir projenin geliştirilmesinde gerekli olabilecek temel veritabanı kavramlarını, veri tabanı sistemlerini, ve en önemli modellerini öğrenmek.

Kitap:
Fundamentals of Database Systems,R. Elmasri ve S.B. Navathe, The Benjamin Cuming Pub.

Referans kitap:
Database Management Systems, R. Ramkrishnan, McGraw-Hill.

Haftalık Program:

 1. Hafta: Veri Tabanı Sistemine Giriş
 2. Hafta: Veri Tabanları için Kavramsal Modelleme
 3. Hafta: Fiziksel Veri Tabanı Modellenmesi
 4. Hafta: İlişkisel Veri Modelleme
 5. Hafta: VTYS Dili
 6. Hafta: Veri Tabanı Tasarımi
 7. Hafta: XML
 8. Hafta: Veri

Eğitim Detayları

Eğitimin Yapılacağı Yer

Online

Süre

84 Ders Saati

Belge

Sertifika

Ücret

3.750 ₺

Ödeme Seçenekleri

Başlık Miktar Açıklama
Genel Katılım 3.750 ₺
BTSP 1. Modül Bilgisayar Sistemleri ve Yapıları Sınav Telafi Ücreti 1.000 ₺ TL Sadece sınav telafi ücretidir. Sisteme erişimi kapsamaz.(eski öğrenciler)
BTSP 1. Modül JAVA ile Bilgisayar Programcılığına Giriş Sınav Telafi Ücreti 1.000 ₺ TL Sadece sınav telafi ücretidir. Sisteme erişimi kapsamaz.(eski öğrenciler)
BTSP 2. Modül JAVA ile Veri Yapıları ve Algoritmalar Sınav Telafi Ücreti 1.000 ₺ TL Sadece sınav telafi ücretidir. Sisteme erişimi kapsamaz.(eski öğrenciler)
BTSP 2. Modül Unix ile İşletim Sistemleri Sınav Telafi Ücreti 1.000 ₺ TL Sadece sınav telafi ücretidir. Sisteme erişimi kapsamaz.(eski öğrenciler)
BTSP 3. Modül Yazılım Mühendisliği Sınav Telafi Ücreti 1.000 ₺ TL Sadece sınav telafi ücretidir. Sisteme erişimi kapsamaz.(eski öğrenciler)
BTSP 3. Modül Veri Tabanı Yönetim Sistemleri Sınav Telafi Ücreti 1.000 ₺ TL Sadece sınav telafi ücretidir. Sisteme erişimi kapsamaz.(eski öğrenciler)
BTSP 3. Modül Yazılım Mühendisliği Ders ve Sınav Telafi Ücreti 1.875 ₺ TL Eğitim içeriğine erişim ve sınav telafisini kapsar.(eski öğrenciler)
BTSP 3. Modül Veri Tabanı Yönetim Sistemleri Ders ve Sınav Telafi Ücreti 1.875 ₺ TL Eğitim içeriğine erişim ve sınav telafisini kapsar.(eski öğrenciler)

Oturumlar

Tarih Süre Konu Eğitmen Yer

3.750 ₺

Kesin kayıtlar 13/03/2024 17:00 tarihinde bitmiştir. ÖN KAYIT
Eğitim sayfasına dönmek için tıklayın

15 ya da daha fazla kişi için mi alacaksınız?

KURUMUNUZA ÖZEL TALEP Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

0 312 2103540